poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Balkonowy Poradnik

Witajcie!

Ale weekend był piękny.

Dziś podpowiem Wam jak przygotować balkon na wspaniały wypoczynek pod gołym niebem.
Tak! To właśnie jest ten moment, kiedy powinniśmy przemyśleć sprawę... Czy nasz balkon wymaga remontu? czy wystarczy go tylko porządnie wysprzątać?

Z uwagi na to, że sama osobiście jestem na etapie projekt BALKON, podpowiem Wam krok po kroku w małym poradniku co należy jak zrobić. Kwiecień to najlepszy miesiąc na przygotowanie balkonu do wypoczynku, relaxu pod gołym niebem, żeby gotowy był na majówkę :)

#1
Sprzątanie balkonu.

Wszystkie niepotrzebne przedmioty, które zapewne zimą się tam znalazły odstawione na chwilę, bo a może się przydadzą powinny zostać z balkonu usunięte. Jeżeli stoją tam zeszłoroczne skrzynki, a w nich jeszcze ziemia to trzeba się po prostu tego pozbyć (na pewno ziemia się nie nada do niczego). Sprawdź, czy nie powinnaś uzupełnić ilości skrzynek, doniczek. W trakcie porządków, może okazać się, że niektóre pojemniki są popękane, zniszczone.  I tu już powinnaś przemyśleć sprawę co i w jakiej ilości powędruje do skrzynek, czy doniczek. Następnie trzeba dobrze sprawdzić stan mebli- jeśli Twój balkon był w jakiekolwiek wyposażony. Dziś na rynku jest szansa znaleźć ładne meble nawet do nieustawnych balkonów. Sama mam taki i wiem, że ciężko jest znaleźć, ale dla chcącego nic trudnego. No i oczywiście trzeba posprzątać balkon- odkurzyć pajęczyny z elewacji, umyć parapet, okna i podłogę. Ja ten etap na swoim balkonie zrobiłam w sobotę. Z podłogą zeszło mi najdłużej. Najpierw odkurzyłam każdy mały zakamarek, potem szczotką porządnie wymyłam i spłukałam wodą. Mój balkon jest zabudowany, ale jeżeli Ty takiego nie masz to uważaj na balkony sąsiadów na niższych piętrach, żeby ich nie zalać.

#2
Odnawianie balkonu.

Teraz ten etap jest przede mną.
Na tym etapie musisz przede wszystkim sprawdzić czy balustrada nie wymaga pomalowania. Na moim balkonie jest metalowa i muszę ją odświeżyć. Czyli muszę usunąć ogniska rdzy i całość pomalować. Jeżeli masz drewniane balustrady to również takie wymagają konserwacji (mniej więcej, co około 5 lat). Ściany na blokowych balkonach mają elewację typu baranek, i jeżeli wymagają tego ściany to odśwież je malując, ale pamiętaj, aby malować raczej w tym samym kolorze co był. Elewacje zaprojektowane przez architekta powinny w blokach pozostać w tych samych kolorach. A jeżeli chcesz zmienić kolor to lepiej zapytać w spółdzielni, czy nie będzie z tym problemu. Meblom ratanowym czy drewnianym również trzeba przywrócić świeży wygląd. Musisz je umyć i osuszyć przed każdym zabiegiem malowania czy lakierowania środkami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz. Mój balkon praktycznie od godziny 11 do 18 jest  w pełnym słońcu. Zawsze odświeżam swoje drewniane meble, zabezpieczam je w ten sposób przed słońcem, które jak wiecie potrafi odbarwiać takie meble.

#3
Aranżacja balkonu.

To jest dla mnie najlepszy etap! Najbardziej go lubię!
Musisz sprawdzić czy Twoje doniczki i skrzynki pasują do siebie i do zamierzonej aranżacji balkonu. Jeśli nie to postaraj się dobrać je kolorystycznie, żeby razem tworzyły estetyczną całość. Odświeżone meble wyposaż w poduszki, zmień pokrowce. Warto trzymać się zasady, aby kolorystycznie harmonizowała z barwą kwiatów, jakimi obsadzisz balkon. Na podłodze połóż dywanik, a na stoliku postaw jakiś ładne kwiaty, lampion lub świecę. Zadbaj o to, by na Twoim balkonie chętnie się piło poranną kawę, czy czytało książkę. To ma być Twoje miejsce relaxu. Fajnie jest na balkonie mieć sznur światełek, Cotton Ball Light, czy zabawnych solarnych lampek. W Ikei można dostać dużo propozycje oświetlenia na balkon w bardzo korzystnej cenie. Mają formę słupków wbijanych w ziemię, czy latarenek. Są praktyczne i bardzo dekoracyjne.

#4
Kwiaty balkonowe.

W tym miesiącu jeszcze nie sadź kwiatów, które mają być całe lato. Najlepiej to zrobić w maju. Noce są cieplejsze i kwiaty nie przemarzną, Jeżeli chcesz jakieś kwiaty już teraz to posadźcie bratki. One postoją do połowy maja. Wtedy zmienisz kwiaty na inne. Zanim je kupisz, zastanów się jakie kompozycje kwiatowe chcesz mieć w swojej oazie relaxu w tym roku. Pamiętaj, że trzeba tak dobrać rośliny, żeby były odpowiednio odporne np. na mocne, ciągłe słońce. Czy będziesz wybierać kwiaty w kontrastowych barwach czy monochromatyczne? Czy stawiasz na sprawdzone rozwiązania i znane rośliny, czy Twój balkon ma być przeglądem nowości ogrodniczych? A może zioła?  Dopiero po przemyśleniu kompozycji wybierz się do szkółki czy sklepu ogrodniczego. Tam też kup odpowiednie podłoże i drenaż. Ten jest bardzo istotny, aby odprowadził nadmiar wody deszczowej ze skrzynek.

I to już w sumie tyle :) Jest trochę przygotowań, dlatego w tym miesiącu i ja zadbam o ład i estetykę na balkonie, aby później praktycznie od samego początku cieszyć się w pełni od początku maja nawet i do połowy października swoim balkonem.

A to kilka foto inspiracji z internetu małych, wąskich blokowych balkonów.

via pinterest

via pinterest

via pinterest

via pinterest

via pinterest

via pinterest

via pinterest

via pinterest
via pinterest


Pozdrawiam
Asia

8 komentarzy:

 1. Bardzo fajny poradnik.
  ja działałam intuicyjnie. mam nadzieję, że uda mi się stworzyć przytulny kącik...jestem właśnie w trakcie urządzania...i musze tez uważać aby nie zagracić tego kawałka przestrzeni..

  OdpowiedzUsuń
 2. Najtrudniej wybrać fajne kwiaty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już się nie mogę doczekać aż dorwę swój balkon :) w miniony weekend się nie udało, ale w przyszły już nie ma odwrotu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. HIHIHI, w temacie balkonów mamy podobny gust ;)))http://itscosyhere.blogspot.com/2015/04/balconiesgarsc-inspiracji-zanim-moj.html ;)
  POZDRAWIAM!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo inspirujące zdjęcia. Uwielbiam wszystko, co zrobione z drewna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super dobór zdjęć. Nie wyobrażam sobie mieszkania bez balkonu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale ładnie wyglądają te doniczki bo jest ich dużo, ale mimo wszystko jest miejsce jeszcze na barierce, żeby się oprzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący post, pełen przydatnych informacji. Natomiast zdjęcia pełne inspiracji, z pewnością każdy marzy aby mieć taki piękny balkon!

  OdpowiedzUsuń